10+1 PRO POKROK

1. Cvičte každý den

Zvykněte si cvičit každý den alespoň 5 minut a postupně tuto dobu prodlužujte. Nové pohybové návyky se bez každodenního upevňování ztrácí. Pravidelný trénink je nutný základ pro jakýkoliv pokrok.

2. Nespěchejte

Zvyšujte intenzitu cvičení, ale pomalu a trpělivě, nepřepínejte se. Napětí v těle i duševní napětí se postupně rozpustí, ale jen když tomu dáte čas. Na velký tlak nebo bolest reaguje tělo ještě větším ztuhnutím. Spěch nás navíc odvádí od skutečného uvědomování si každého okamžiku cvičení, což je základ Tajči.

3. Trénujte jednoduše

Každý trénink potřebuje jasný a dosažitelný cíl. V danou chvíli se zaměřte jen na tento jeden cíl. I když je všech pokynů mnoho, váš trénink musí být vždy jednoduchý a osvěžující. Tajči by vám mělo dávat lehkost, ne přidělávat starosti.

4. Cvičte pro radost

Nebuďte na sebe příliš přísní. Cvičte s jasným cílem, ale bez stresu, že jste ho možná ještě nenaplnili. Důležité je každý den pro pokrok něco udělat, ne sledovat výsledky. A navíc, když budete mít ze cvičení radost, dostaví se pokrok nejen snadněji, ale i rychleji a přirozeněji.

5. Nesrovnávejte se

Každý z nás má nějaké slabiny, které postupně překonává. Ale každý má také nějaké silné stránky, které může při tréninku dobře využít. Někdo má předpoklady pro rychlý start, jiný své silné stránky využije až v pozdějších letech cvičení. Nesrovnávejte se, hledejte u druhých inspiraci.

6. Nehledejte tajemno

Tajči má někdy auru tajemna a nedosažitelnosti. Tajči ale není ani tajemné, ani složité. Když mluvíte s těmi, co se v Tajči dostali daleko, zjistíte, že vlastně jen pravidelně a správně cvičili. Schopnosti nebo možnosti, které Tajči dává, sice mohou vypadat na začátku tajemně, ale jsou jen výsledkem velké trpělivosti, odhodlání a chuti se posunout dál. 

7. Cvičte vědomě

Udržte svou pozornost u cvičení, nenechte ji utíkat do různých představ, ani o cvičení samotném. Vědomé cvičení znamená, že víte nejen co a proč děláte, ale hlavně jste si vědomi, že to děláte. Udržte svou pozornost nejdříve zaměřenou na pohyb a postupně stále více dovnitř. Vědomá pozornost je nejlepší urychlovač pokroku.

8. Zapojte dech

Dech a dýchání je naprostým základem Tajči. Bez rozvoje vztahu k vlastnímu dechu a následně prohloubení a posílení dýchání není možné udělat jakýkoliv pokrok. Vnímejte, poslouchejte a pochopte svůj dech. Potom se naučte poslouchat rytmus svého dechu a naladit se celí na tento rytmus. Nakonec velmi jemně a nenásilně pracujte na prohloubení a posílení funkčního dýchání. Přes všechny pokyny a cvičení by mě ale dech zůstat vždy přirozený a váš. 

9. Trénujte dovednost

Tajči systém má mnoho sestav, s vlastním tělem i se zbraněmi, ty jsou ale jen tréninkovým nástrojem, ne cílem. Trénink Tajči není soubor pohybů, ale jen to, jak tyto pohyby provést podle správných principů. Jen z toho vzejde skutečná dovednost, zdraví a síla. Proto se nezaměřujte na znalost sestav, ale na kvalitu každého pohybu v nich. 

10. Budujte Tajči odspoda

Motorem každého hnutí Tajči jsou nohy, proto musí být silné a pevně "zakořeněné", musíte se do nich usadit a opírat se o ně v každé fázi pohybu. Převodovým ústrojím je střed těla, to musí být pevné, pružné a funkční, musí držet stále pohromadě a převádět spolehlivě pohyb z nohou do rukou. Ruce jen zobrazují to, co vytvoří motor nohou a co se přenese přes střed našeho těla. Pokud se snažíte na svém Tajči něco opravit nebo vylepšit, začněte proto vždy odspoda, nedokonalosti se projevují v pohybu rukou, ale většinou se skrývají někde jinde.

A hlavně: Buďte sami sebou

Vycházejte ze svých potřeb a možností. Nechtějte se někomu podobat nebo napodobovat něčí trénink. Ano, nechejte se inspirovat, nechte se vést, ale zachovejte si přitom hravost a vlastní úsudek. Je to váš život a vaše cvičení, tak si ho užijte!